2009 Election Results - Participate & Advocate
Skip to content
Facebook
Twitter
Blog
LinkedIn
Google+
Instagram
YouTube
Search
Login Publications About AAA Contact Join Donate Shop FAQs
Child and toy gun mobile
Child and toy gun desktop

In This Section

2009 Election Results

From Our Sponsors

In This Section

AAA President-Elect (2-year term, followed by a 2-year term as President)

Leith Mulllings

AAA Secretary (3-year term)

Deborah L Martin


AAA Executive Board (3-year term)

Cultural Seat
Florence E Babb

Student Seat
Jason E Miller

Undesignated  Seat #1
Hugh Gusterson

Undesignated Seat #4
Jean J Schensul
Nominations Committee (3-year term)

Practicing/Professional Seat
Francis P McManamon

Minority Seat
Carla Guerron-Montero


Committee on Ethics (3-year term)

Practicing/Professional Seat
Barbara Rose Johston

Undesignated Seat #1
Lara Deeb

Committee on the Status of Women in Anthropology (3-year term)

Practicing Professional Seat
Jennifer R Wies

Undesignated #5
Stacie M King

Committee for Human Rights (3-year term)

Undesignated #2
Ilana Feldman

Undesignated #3
Stephen Loring

Committee on Minority Issues in Anthropology (3-year term)

Undesignated #3
Karen Z Ho

Undesignated #4
Whitney Battle-Baptiste

Committee on Public Policy (3-year term)

Undesignated #3
Elisa J  Sobo

Undesignated #7
Pamela J Puntenney 


Labor Relations Committee NEW

Undesignated Seat #1
(3-year term)
Steve Ferzacca

Undesignated Seat #2 (2-year term)
Carol MacLennan


American Ethnological Society

President-Elect (2-year term)
Sally Engle Merry

Councilor (4-year term)
Samuel Martinez


Anthropology and Environment Section

President-Elect (2-year term)
Glenn David Stone

Senior Board Member (2-year term)
Lisa Cliggett

Junior Board Member (2-year term)
Laura A Ogden

Student Board Member (2-year term)
Dana Elizabeth Powell


Archaeology Division

President-Elect (2-year term)
Rosemary A Joyce

Member-at-Large (2-year term)
Stephen Edward Nash

Program Chair-Elect Chair (2-year term)
Anna S Agbe-Davies


Association for Africanist Anthropology

Secretary (2-year term)
Yolanda Covington-Ward


Association for Feminist Anthropology

President (2-year term)
Jane M Henrici

Treasurer (2-year term)
Sandra Faiman-Silva

Board Member-at-Large Position (2-year term)
Nia Parson
Margot Weiss

Student Representative (2-year term)
R Sophie Statzel


Association for Political and Legal Anthropology

President-Elect (2-year term)
Susan Bibler Coutin

Senior Board Member (2-year term)
Michelle Bigenho

Junior Board Member (2-year term)
Erica Bornstein

Secretary (2-year term)
Madelaine Adelman


Association of Latina and Latino Anthropologists

President-Elect  (1-year term as President-Elect, 2-year term as President)
Miguel Diaz-Barriga

Member at-Large (3-year term)
Michael Montoya
Mariela Nunez-Janes
Guillermina G Nunez

Student Representative Member-at-Large (2-year term)
Maria Elena Cruz


Association of Senior Anthropologists

Secretary (2-year term)
Paul L Doughty

Treasurer (2-year term)
Margo L Smith

ASA Bylaws Amendment-Adopted


Biological Anthropology Section

Member-at-Large (2-year term)
Rachel Caspari


Central States Anthropological Society

Nominations Committee (2-year term)
Alice B Kehoe

Executive Board Member (2-year term)
Azizur R. Molla
Jon Wagner

Second Vice President (4-year term)
Nick Kardulias


Council for Museum Anthropology

President (3-year term)
Alex W Barker

Secretary (3-year term)
Margaret M Bruchac

Board Position 1 (3-year term)
Kathleen M Adams

Board Position 2 (3-year term)
I Morgan Perkins

CMA Bylaws Amendment-Adopted 


Council on Anthropology and Education

President Elect (3-year term: 1-year President-Elect, 1-year President, 1-year Past Presdient)
Katherine Schultz

Member-at-Large (3-year term)
Neriko Musha Doerr 


Culture and Agriculture

President-Elect
(1-year term)
Richard Moore

Secretary-Treasurer (2-year term)
Ryan Thomas Adams

Member-at-Large (2-year term)
Elizabeth Finnis

Student Representative (2-year term)
Nicholas Kawa


Evolutionary Anthropology Society

President-Elect (2-year term)
Frank W. Marlowe

Board Member Position #1 (4-year term)
Monique Borgerhoff Mulder

Board Member Position #2 (4-year term)
Carol R Ember

Student Representative (2-year term)
Adam Howell Boyette


General Anthropology Division

President Elect-(1-year term)
Christopher A Furlow

Member-at-Large (2-year term)
Scott A Lukas

GAD Bylaws Amendment-Adopted

Middle East Section

President (2-year term)
Farha Ghannam

Board Member #1 (3-year term)
Illana Feldman
David McMurray

Board Member #2 Archaeology Seat (2-year term)
Moain Sadeq


National Association for the Practice of Anthropology 

Secretary (2-year term)
Eva Friedlander

Member-at-Large (2-year term)
Cathleen Crain

Member-at-Large (2-year term)
Laura Agnus McNamara
 


National Association of Student Anthropologists

President-Elect (1-year term)
Sekai Maswoswe

Secretary/Treasurer (2-year term)
Melinda Bernardo

Newsletter Editor (2-year term)
Keri A Canada

E-Journal Editor (2-year term)
Sarah Taylor

Graduate Representative-at-Large (2-year term)
Lauren Anaya

Undergraduate Representative-at-Large (2-year term)
Alexander J Orona

Nominations Committee Member (2-year term)
Willa Ying Zhen

Opportunities List Editor (2-year term)
Julia Kirst


Society for Anthropological Sciences

President-Elect (1-year term)
Carol R Ember

Secretary (2-year term)
Peter Collings

Executive Board  (3-year term)
Jeffrey Cohen

Student Representative  (2-year term)
Eric P Kightley


Society for Anthropology in Community Colleges

President (1-year term)
George P Rodgers


 Society for Cultural Anthropology

Executive Board Member #1 (5-year term)
Kath Weston

Executive Board Member #2 (5-year term)
Brian Larkin

Executive Board Member #3 (5-year term)
Cori Hayden


Society for East Asian Anthropology

President-Elect (2-year term)
Aihwa Ong

Councilor #1 (2-year term)
Julia Huang

Councilor #2 (2-year term)
Elise Edwards

Treasurer (2-year term)
Beth E Notar

Student Councilor (2-year term)
Susan McArver


Society for Humanistic Anthropology

Secretary (3-year term)
Vilma Santiago-Irizarry

Executive Board Member (3-year term)
Melisa "Misha" Cahnmann-Taylor
Jonathan S Marion

Student Executive Board Member (2-year term)
Jessica Falcone


Society for Latin American and Caribbean Anthropology

Secretary (3-year term)
Martha W Rees

Councilor (3-year term)
Jane M Henrici

Student Representative (3-year term)
Nicholas Welcome


Society for Linguistic Anthropology

Secretary/Treasurer (2-year term)
Angela Reyes

Member Board at-Large (2-year term)
Jillian R Cavanaugh



Society for Medical Anthropology

Treasurer (3-year term)
Elizabeth Cartwright

Secretary (3-year term)
Jennifer S Hirsch

Executive Board #1 (3-year term)
Holly F Mathews

Executive Board #2 (3-year term)
Robert T Trotter II

Executive Board #3 (3-year term)
P Sean Brotherton


 Society for Psycological Anthropology

President (2-year term)
Claudia Strauss


Society for the Anthropology of Consciousness

Executive Committee Members-at-Large (2-year term)
Evgenia Fotiou
Bethe Hagens

Executive Committee Members at-Large, Student Position (2-year term)
Beth Savage

Executive Committee Members at-Large, Non-Anthropologist Position (2-year term)
Peter N Jones


Society for the Anthropology of Europe

Treasurer (2-year term)
Neringa Klumbyte

Secretary-Elect (1-year term)
Vasiliki P Neofotistos

Program Chair-Elect (1-year term)
Jillian R Cavanaugh

Publications and Special Pojects Committee Chair (2-year term)
Andrea Muehlebach

Executive Board Member-at-Large (2-year term)
Katherine C Donahue


Society for the Anthropology of Food and Nutrition

President-Elect  (1-year term)
Craig Hadley


Society for the Anthropology of North America

Member-at-Large (3-year term)
Arlene Davila

Treasurer (2-year term)
Alexandro Jose Gradilla

Secretary (2-year term)
Eleana Kim


Society for the Anthropology of Religion

Board Member (2-year term)
Marjorie Mandelstam Balzer
Paul Christopher Johnson


Society for the Anthropology of Work

President-Elect (1 year, then 3-year term as President)
Samuel Gerald Collins 

Treasurer (3-year term)
Charles R Menzies

Student Representative #1 (1-year term)
Theresa Preston-Werner

Student Representative #2 (1-year term)
Susanna Donaldson



Society for Urban, National, and Transnational/Global Anthropology

Student Councilor (2-year term)
Fethi Keles

Councilor (3-year term)
Faedah Totah



Society for Visual Anthropology

Board of Directors (four 3-year terms, two 2-year terms)
John Bishop
Craig Campbell
Jenny Treugen Chio
Chythia L Close
Andrea M Heckman
Karen Nakamura


Society of Lesbian and Gay Anthropologists

Co-Chair (2-year term)
Marcia Ochoa



You Might Also Like