2011 Election Results - Participate & Advocate
Skip to content
Facebook
Twitter
Blog
LinkedIn
Google+
Instagram
YouTube
Search
Login Publications About AAA Contact Join Donate Shop FAQs
Child and toy gun mobile
Child and toy gun desktop

In This Section

2011 Election Results

From Our Sponsors

In This Section

 

AAA President-Elect (2-year term, followed by a 2-year term as President)
Monica Heller


AAA Executive Board (3-year term)

Archaeology Seat

Sandra Lorena Lopez Varela

 

Biological Seat

David A Himmelgreen

 

Linguistic Seat

Niko Besnier

 

Undesignated Seat #3

Frances E Mascia-Lees


Nominations Committee (3-year term)

Biological Seat

Jonathan Marks

 

Linguistic Seat

Michelle Daveluy

 

Undesignated Seat #2

John L Jackson Jr


Committee on Ethics (3-year term)

Archaeology Seat

Morag M Kersel

 

Biological Seat

Pamela K Stone


Committee on Gender Equity in Anthropology (3-year term)

Student Seat

John Joseph Crandall

 

Undesignated Seat #1

Susan Seizer

 

Undesignated Seat #3

Emily McEwan-Fujita


Committee for Human Rights (3-year term)

Undesignated Seat #1

Carole McGranahan

 

Undesignated Seat #6

Eric J Johnson

 

Undesignated Seat #8

Margaret A Perkinson


Committee on Minority Issues in Anthropology (3-year term)

Undesignated Seat #2

Luis F B Plascencia

 

Undesignated Seat #5

Nancy Romero-Daza

 

Undesignated Seat #7

Balmurli Natrajan


Committee on Public Policy (3-year term)

Undesignated Seat #2

Merill Singer

 

Undesignated Seat #5

Suzanne Heurtin-Roberts


Committee on Labor Relations (3-year term)

Undesignated Seat #2
Mark W Hauser 

Committee on World Anthropologies 

 

Undesignated Seat #6 (2-year term)

Ulf Hannerz

 

Undesignated Seat #7 (2-year term)

Laurie Krieger

 

Undesignated Seat #8 (3-year term)

Carla Guerron-Montero

 

Undesignated Seat #9 (3-year term)

Dominic Boyer


AAA Bylaws Change

Name of President-Elect 


American Ethnological Society

 

President-Elect (2-year term)

Carol Greenhouse

 

Councillor (4-year term)

Daniel M Goldstein


Anthropology and Environment Section

President-Elect (2-year term)

Jeffrey C Johnson

 

Senior Board Member (2-year term)

James Igoe

 

Junior Board Member (2-year term)

Pamela McElwee

 

Student Board Member (2-year term)

Sarah Besky


Archaeology Division

President-Elect (2-year term followed by a 2-year term as President)

Katherine A Spielmann

 

Program Editor-Elect for Archaeology (1-year term followed by a 2-year term as Program Editor)

Marc N Levine


Association for Africanist Anthropology

President-Elect (2-year term)

Anita Spring

 

Secretary (2-year term)

Yolanda Covington-Ward


Association for Feminist Anthropology

President-Elect (2-year term followed by a 2-year term as President)

Ellen Lewin

 

Secretary (3-year term)

Lynn Kwiatkowski

 

Members-at-Large (3-year term)

Holly Dygert

Susan B Hyatt


Association of Indigenous Anthropologists

President-Elect (2-year term, followed by 2-year term as President and 2-year term as Past- President)
Jason Younker


Association for Political and Legal Anthropology

 

Junior Board Member (2-year term)

Smita Lahiri

 

Senior Board Member (2-year term)

Rosemary J Coombe

 

Secretary (2-year term)

Erica Bornstein

 

Treasurer (2-year term)

Kate Sullivan

 

President-Elect (2-year term)

Madelaine Adelman


Association for Queer Anthropology (formerly SOLGA)

 

Co-Chair (2-year term)

Naisargi N Dave

 

Student Representative (2-year term)

Elijah Adiv Edelman

 


Association of Latina and Latino Anthropologists

 

President-Elect (1-year term followed by 2-year term as President

Luis F B Plascencia

 

Treasurer (3-year term)

Sujey Vega

 

Secretary (3-year term)

Maria Elena Cruz

 

Board Member-at-Large (3-year term)

Michael J Montoya

 

Student Representative to the Board (2-year term)

Carlos R Martínez

 

Bylaws Changes:

Adopted: Encourages participation of Latinas and Latinos in AAA governance, changes to officer structure, elections, quorum and publications.

 

Resolution:

Adopted: Migration policy issues in the United States.


Association of Senior Anthropologists

Secretary/Editor (2-year term)

Paul L Doughty

 

Treasurer (2-year term)

Margo L Smith


Biological Anthropology Section

Chair-Elect (1-year term)

Agustín Fuentes

 

Secretary-Treasurer (2-year term)

Ekaterina Pechenkina

 

Member-at-Large (1-year term)

Robin G Nelson

 

Student Member (1-year term)

Sarah V Livengood


Central States Anthropological Society

Second Vice-President (4-year term: 1 year each as 2nd Vice-President, 1st Vice-President, President, Past-President)

James Stanlaw

 

Executive Board Members (3-year term)

Nobuko Adachi

Julie Hollowell

 

Nominations Committee (2-year term)

Robert Lee McNair


Council for Museum Anthropology

Treasurer (2-year term)

Karl A Hoerig

 

Board Position #1 (2-year term)

Christina Kreps

 

Board Position #2 (2-year term)

Gwyneira Isaac


Council on Anthropology and Education

Member-at-Large (3-year term)

Cindy Cruz

 

President-Elect (3-year term)

Rosemary Henze


Culture and Agriculture

President (1-year term followed by a 2-year term as President)

Ames Veteto

 

Member-at-Large (2-year term)

Elizabeth “Liz” Fitting

 

Student Representative (2-year term)

Andrew Tarter

 

Bylaws Changes:

Adopted: Journal name change


General Anthropology Division

President-Elect (1-year term followed by 2-year term as President)

Samuel R Cook

 

Member-at-Large (3-year term)

Kathryn Weedman Arthur

 

Middle East Section

President (3-year term)

Lara Deeb

 

Student Representative to the Board (3-year term)

Rehenuma Asmi


National Association for the Practice of Anthropology 

Member-at-Large (2-year term)

Susan Andreatta

Pamela J Puntenney

 

Secretary (2-year term)

Lisa Henry


National Association of Student Anthropologists

President-Elect (1-year term)

Heidi J Nicholls

 

Secretary/Treasurer (2-year term)

Alex J S Lee

 

Newsletter Editor (2-year term)

Keri A Canada

 

E-Journal Editor (2-year term)

Jessica A Hardi

 

Graduate Representative-at-Large (2-year term)

Nicole Collier Ryan

 

Undergraduate Representative-at-Large (2-year term)

William “Liam” M B Collins III

 

Nominations Committee Chair (2-year term)

Keri A Canada

 

Listserv Manager (2-year term)

Kristina M Sweet

 

Bylaws Changes:

Adopted: Duties of Executive Committee concerning elections.


Society for Anthropological Sciences

President-Elect (2-year term)

Benjamin G Blount

 

Secretary (2-year term)

Stephen A Chrisomalis

 

Senior Board Member (3-year term)

Giovanni Bennardo

 

Student Board Member (2-year term)

Matthew T Boulanger


Society for Anthropology in Community Colleges

President (1-year term)

Laura Tubelle De Gonzalez

 

President-Elect (1-year term)

Timothy L Sullivan

 

Vice President, Membership and Development (1-year term)

Thomas Mcilwraith


Society for East Asian Anthropology

President-Elect (2-year term)

Eriberto Patrick “Fuji” Lozada Jr

 

Incoming President (2-year term)

Li Zhang

 

Treasurer (2-year term)

Jennifer Hubbert

 

Councilor, Japan Area (3-year term)

Akiko Takeyama

 

Councilor, Korea Area (3-year term)

Haeng-Ja Sachiko Chung

 

Student Councilor (2-year term)

Seoyoung Park


Society for Humanistic Anthropology

Executive Board (3-year term)

Jeffrey D Anderson

Margaret Bender

 

Graduate Student Board Position (2-year term)

Todne Thomas Chipumuro


Society for Latin American and Caribbean Anthropology

Council Members (3-year term)

Jose Carlos Gomez Aguiar

Ronda L Brulotte

Jason Pribilsky

 

Student Representative (2-year term)

Sarah Taylor


Society for Linguistic Anthropology

President-Elect (2-year term)

Paul V Kroskrity

 

Member-at-Large (2-year term)

Jillian R Cavanaugh


Society for Medical Anthropology

Member-at-Large Slate #1 (3-year term)
Mark Padilla

Member-at-Large Slate #2 (3-year term)

Mara Buchbinder


Society for the Anthropology of Europe

 

Treasurer (2-year term)
Neringa Klumbyte

Secretary-Elect (1-year term)
Tracey A Rosen

Program Chair-Elect (1-year term)
Marcy Brink-Danan

Publications and Projects Chair (2-year term)
Jaro Stacul

Executive Board Member-at-Large (2-year term)
Kristen Ghodsee


Society for the Anthropology of Food and Nutrition

President-Elect (1-year term)
John Brett


Society for the Anthropology of North America

Member-at-Large (3-year term)
Leo R Chavez

Treasurer (2-year term)
Marina Peterson

Secretary (2-year term)
Elena Kim


Society for the Anthropology of Religion

Executive Commitee Members-at-Large (2-year term)
Joseph Hellweg
Paul Christopher Johnson
Lauren Leve


Society for the Anthropology of Work

Student Representative (2-year term)
Theodore Rose


Society of Urban National and Transnational/Global Anthropology

Councilor (3-year term)
Lindsay Dubois

Treasurer (3-year term)
Jayne Howell

Secretary (2-year term)
Susan E Falls


Society for Visual Anthropology

SVA Board Members (4 each: 3-year term, 2-year term)
Andrea M Heckman
Kate Hennessy
Jonathan S Marion
Sara Perry
Jerome Crowder
Jens Kreinath
Jennifer F Reynolds
Jennifer Wolowic



You Might Also Like